Leczenie

Leczenie próchnicy

Warunkiem utrzymania zębów w świetnej formie jest nie tylko codzienna higiena jamy ustnej. Niezbędne są także regularne (raz na pół roku) wizyty u stomatologa. Dzięki temu w porę można wykryć zmiany w zębach i skutecznie walczyć z próchnicą. Współczesna stomatologia oferuje wiele materiałów do wypełnień, czyli plomb. Ich zadaniem jest uzupełnienie zniszczonych tkanek zęba i ochrona przed dalszym rozwojem próchnicy.

Dobrze zabezpieczony ząb może służyć przez długie lata. W przypadkach bardzo zaawansowanego procesu próchnicowego dochodzi do zakażenia tkanek miękkich znajdujących się w zębie. Wówczas zachodzi konieczność leczenia kanałowego w związku z rozwijającym się zapaleniem miazgi zęba. Całkowite zaniedbanie leczenia próchnicy może doprowadzić do rozwinięcia się zgorzeli bądź całkowitej destrukcji tkanek korony zęba, co skutkuje koniecznością jego usunięcia bądź leczenia protetycznego.

Leczenie kanałowe

Leczenie kanałowe, leczenie endodontyczne – to metoda leczenia nieodwracalnych zapaleń miazgi zęba. Do zapalenia może dojść na skutek zaawansowanej próchnicy zębów lub innych uszkodzeń, nie zawsze związanych z higieną jamy ustnej. Polega na usunięciu (w znieczuleniu) chorobowo zmienionej miazgi z komory i kanałów zęba, zdezynfekowaniu ich i wypełnieniu odpowiednim materiałem. Leczenie powinno odbywać się pod kontrolą radiologiczną.

Protetyka

Protetyka to dział stomatologii poświęcony odtwarzaniu pierwotnych warunków zgryzowych po utracie zębów naturalnych, lub po ich masywnym uszkodzeniu. Do odtworzenia wykorzystuje się uzupełnienie protetyczne. Mogą one być stałe (nie dające się usunąć z ust), lub ruchome (dające się wyjąć z ust). Do uzupełnień protetycznych ruchomych zalicza się m.in. protezy akrylowe, szkieletowe czy Acron. Do stałych natomiast korony i mosty (porcelana na podbudowie metalowej lub pełnoceramiczne).

Ortodoncja

Dziedzina stomatologii, która zajmuje się leczeniem wad zgryzu, wad szczękowo-twarzowych oraz korygowaniem nieprawidłowości zębowych. Leczenie ortodontyczne przeprowadza się u pacjentów w każdym wieku z powodów profilaktycznych i estetycznych.
Na uwagę zasługuje fakt, iż obecnie 2/3 populacji ma zaburzenia zgryzu – niestety tylko nieliczni poddają się leczeniu, a nieleczona wada zgryzu może powodować zmiany w stawach skroniowo – żuchwowych , przysparzając przy tym dolegliwości bólowych, natomiast tak powszechne stłoczenie zębów stanowi często przyczynę powstawania próchnicy na powierzchniach stycznych. Zatem warto zgłosić się na indywidualny dobór leczenia, aby zadbać o piękny uśmiech.

Leczenie dzieci

Jakie zabiegi wykonujemy u najmłodszych?

Fluoryzacja

Forma profilaktyki przeciwko próchnicy. Wzmacnia zęby mleczne i zapewnia dodatkową ochronę przed chorobą. Polega na pokryciu powierzchni szkliwa lakierem z fluorem za pomocą specjalnych pędzelków. Lakier pozostawia się na zębach przez pewien czas, w wyniku czego stopniowo uwalniają jony fluorkowe. Zabieg ten pozwala na zredukowanie występowania próchnicy do 40%.

Lakowanie

Zabieg profilaktyczny wykonywany w zdrowych zębach stałych i mlecznych, polegający na pokryciu uszczelniaczem (lakiem) bruzd, szczelin i zagłębień. Miejsca te, ze względu na budowę anatomiczną, sprzyjają zaleganiu resztek pokarmowych. Są także bardzo trudne do oczyszczenia, szczególnie dla dzieci. Dzięki lakowaniu eliminuje się możliwość rozwoju próchnicy w trudno dostępnych miejscach. Aby uniknąć lakowania zębów z niewidoczną jeszcze próchnicą, lakuje się zęby tuż po wyrżnięciu, maksymalnie do 2 miesięcy po pojawieniu się zęba.

Lapisowanie

Jest to zabieg polegający na impregnacji zaatakowanych próchnicą zębów mlecznych za pomocą azotanu srebra. Lapisowanie stosowane jest zwykle wtedy, kiedy ze względu na duże zniszczenia nie ma szans na zachowawcze leczenie plombą. Dla uzyskania jak najlepszych efektów, lapisowanie powinno być wykonane trzykrotnie w tygodniowych odstępach.

Leczenie ubytków

Stomatolog oczyszcza ząb z próchnicy i wypełnia go materiałem, czyli plombą. W przypadku zębów mlecznych lekarze zwykle wybierają szybkowiążący materiał. U starszych dzieci stosuje się wypełnienia światłoutwardzalne, których aplikacja trwa nieco dłużej, ale które są znacznie trwalsze. Atrakcją dla małych pacjentów jest wybór koloru plomby. Możliwości jest wiele – wypełnienia mogą być we wszystkich kolorach tęczy, a nawet brokatowe.